top of page

Przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej

Organizacje Społeczne Działające w Dzianiszu

W Dzianiszu istnieje kilka organizacji wokół, których skupia się życie społeczno - kulturalno - religijne. Najważniejszą z nich jest parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzianiszu. Powstała ona tuż przed drugą wojną światową z podziału wielkiej i starej Parafii Chochołowskiej. Ludzie w Dzianiszu, jak i na całym Podhalu są bardzo religijni i żywo interesują się sprawami parafii. W roku 1937 została ukończona budowa przepięknego Kościoła w stylu góralskim. Wykonawcami tej budowli byli znakomici cieśle z Dzianisza. Wszyscy mieszkańcy bardzo czynnie włączyli się w budowę Kościoła. Po dziś dzień bardzo chętnie uczestniczą w różnych modernizacjach. Parafia dzianińska jest dosyć małą parafią ponieważ nieobejmuje całego Dzinisza. Na terytorium Dzianisza znajduje się także parafia Witowska i Chochołowska do której należą (Zagrody,Bugaj oraz Rąbanisko)Jest to spowodowane rozległym położeniem Dzianisza (11 kilometrów długości). Obecnie proboszczem jest ksiądz Stefan Urban, uczy on także religii w Szkole Podstawowej w Dzianiszu.

 

W Dzianiszu znajdują się także dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedna w Górnym Dzianiszu - powstała w latach pięćdziesiątych, a druga w Dzianiszu Środkowym - powstała na początku XX wieku. W obu jednostkach jest około 100 strażaków, którzy mają do dyspozycji pięć samochodów bojowych.

 

Co roku obie jednostki organizują zabawy strażackie oraz wynajmują salę na wesela i inne imprezy okolicznościowe. Zebrane w ten sposób środki stanowią duży wkład w budżet tych jednostek. Obie jednostki pełnią także funkcje wychowawcze wobec młodzieży dzianiszańskiej. Przy obu strażach funkcjonują młodzieżówki, w których liczny udział biorą zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Zarówno młodzieżówki, jak i normalne jednostki biorą udział w licznych zawodach strażackich, w których osiągają znaczące wyniki.

      

W Dzianiszu znajduje się także oddział Związku Podhalan, który ściśle współpracuje ze swoim odpowiednikiem w USA Związkiem Podhalan w Amaryce Połnocnej kołem 33 Dzianisz. Obie te organizacje wspierają wszelkie inicjatywy zarówno kulturalne, społeczne, jak i inwestycyjne (rozbudowy szkoły w Dzianiszu, działalności Straży Pożarnej i parafii w Dzianiszu)itp.

 

Życie mieszkańców Dzianisza skupia się głównie wokół spraw dnia codziennego. Rolnictwo, które dawniej było podstawowym zajęciem Dzianiszan, z którego czerpali dochody stało się w dniu dzisiejszym nie rentowne. Jest to spowodowane słabymi glebami, zbyt małymi gospodarstwami, które w dzisiejszej rzeczywistości nie są w stanie się utrzymać. Część z nich wyemigrowała do USA, Austrii, Niemiec i innych krajów. Liczne brygady cieśli z Dzianisza budują piękne regionalne domy na terenie Podhala, Polski i w róznych rejonach świata gdzie swoją fachowością wyrobili sobie dobrą renomę. Dzianisz należy także do wspólnoty leśnej w Witowie w której wielu Dzianiszan ma swoje udziały.Ta Wspólnota daje także liczne zatrudnienie przy wyrębie lasu oraz pracy w szkółkach leśnych. Przemysł drzewny odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Dzianisza i przynosi on spore dochody. 
Powyższe zajęcia dotyczą przed wszystkim mężczyzn, natomiast kobiety zajmują się głownie prowadzeniem domu, rękodziełem ludowym i pracą w turystyce. Jeśli już jesteśmy przy turystyce to w Dzianiszu agroturystyka zaczyna się dopiero rozwijać. Atutem wioski są trzy biegnące przez nią szlaki turystyczne, liczne zabytkowe góralskie zabudowania oraz tradycje góralskie, które są żywe i troskliwie pielęgnowane przez ich mieszkańców.

 

Dzianisz to bardzo korzystnie położona miejscowość w stosunku do Tatr i Zakopanego oraz przejść granicznych ze Słowacją. Położenie za grzbietem Gubałówki tworzy bardziej kameralną atmosferę niż ta, którą można spotkać w Zakopanem, co pozwala oczywiście na prawdziwy odpoczynek. Blisko położone Tatry Zachodnie same zachęcają do długich spacerów po reglowych dolinach bez nadmiernego wysiłku, jaki należy włożyć w zdobywanie Tatr Wysokich, a bliskość Słowacji (samochodowe przejście graniczne w pobliskim Chochołowie, oraz przejście turystyczne przez Magurę Witowską) sprawia, że bez zbędnych przygotowań można znaleźć się w krótkim czasie na terenie Tichej Doliny Orawskiej lub w popularnym aquaparku geotermalnym w Oravicach.

 

Opracował

Paweł Michniak

COPYRIGHT (C) 2023, DZIANISZ.ORG ALL RIGHT RESERVED.

bottom of page